Activități educative

Săptămâna Educației Globale 2021

Sub deviza " It' s our world! Let' s take action together!", în Săptămâna Educației Globale în școala noastră s-au desfășurat activități inedite, concentrate pe drepturile omului, înțelegere internațională și cooperare, durabilitate, solidaritate, dialog intercultural și ecologizare/ reciclare.

Mici și mari, ne-am unit forțele pentru a îmbunătăți mica lume în care trăim.

Ziua Europeană a Sportului Școlar

Sub deviza ”BE ACTIVE” Școala Gimnazială “Mihai Viteazul“ a marcat Ziua Europeană a Sportului Școlar, desfășurată în acest an pe 24 septembrie 2021 prin multe activități sportive: ștafete, întreceri, alergare de viteză, jocuri sportive, dansuri și îndemanare pe bicicletă. Scopul acestor activități sportiv-recreative este de a promova practicarea activităților motrice de timp liber, și nu numai, pentru sănătate și starea noastră de bine, a tuturor!

Organizații europene coordonatoare: Federația Maghiară a sportului școlar, Internațional Sport and Culture Association Danemarca cu cofinanțarea Comisiei Europene prin programul Erasmus+